Διάλεξη του κ. Τεύκρου Μιχαηλίδη : "Μαθηματικά, γιατί..."

Διάλεξη του κ. Τεύκρου Μιχαηλίδη
Παρασκευή 15 Μαΐου 2015,
ώρα 7.μ.μ., αίθουσα Δ31, 1ος όροφος ΣΘΕ
Τμήμα Μαθηματικών Α.Π.Θ.

Μαθηματικά, γιατί...
Πίσω από κάθε εκδήλωση της ζωής μας, από τις πιο απλές μέχρι τις πιο σύνθετες, βρίσκονται – λιγότερο ή περισσότερο εμφανή – τα μαθηματικά. Στην ομιλία μου θα επιχειρήσω να εξηγήσω πώς τα μαθηματικά έχουν διεισδύσει σε κάθε πτυχή της καθημερινότητάς μας. Ειδικότερα θα αναφερθώ στο πώς, αυστηρά θεωρητικές μαθηματικές έρευνες μετεξελίχθηκαν σε σημαντικές πρακτικές εφαρμογές που οι αρχικοί δημιουργοί τους ούτε που τις φαντάζονταν. Στη συνέχεια θα επιχειρήσω να εξηγήσω γιατί – κατά τη γνώμη μου – η διδασκαλία των μαθηματικών είναι σημαντική στη στοιχειώδη και τη μέση εκπαίδευση. Τέλος θα περιγράψω το πώς και το γιατί, σχετικά πρόσφατα, τα μαθηματικά «εισέβαλαν» και στο χώρο της λογοτεχνίας.

Βιογραφικό σημείωμα
O Τεύκρος Μιχαηλίδης κατάγεται από την Κύπρο. Είναι διδάκτωρ των μαθηματικών του Πανεπιστημίου Pierre et Marie Curie. Από το 1981 διδάσκει μαθηματικά στη Μέση Εκπαίδευση.
Από τις εκδόσεις Πόλις κυκλοφορούν τα βιβλία του:
•        Μαθηματικά Επίκαιρα – Συνειρμοί διαβάζοντας την εφημερίδα (συλλογή δοκιμίων)
•        Πυθαγόρεια Εγκλήματα (μυθιστόρημα). Μεταφρασμένο στα Αγγλικά, Γαλλικά, Ιταλικά, Ισπανικά, Κορεατικά και Κινεζικά. Βραχεία λίστα για το βραβείο του περιοδικού Διαβάζω και του περιοδικού Tangentes (η γαλλική του έκδοση).
•        Αχμές, ο γιος του φεγγαριού (μυθιστόρημα). Κυπριακό Κρατικό Βραβείο Μυθιστορήματος 2010), βραχεία λίστα για το βραβείο αναγνωστών του ΕΚΕΒΙ (2010).
•        Τα τέσσερα χρώματα του καλοκαιριού (μυθιστόρημα). Βραχεία λίστα για το βραβείο αναγνωστών του ΕΚΕΒΙ (2012).
•        Ο μέτοικος και η συμμετρία (μυθιστόρημα).
•        Εγκλήματα δημοσιονομικής προσαρμογής. (συλλογή διηγημάτων)
Από τις εκδόσεις Πατάκη κυκλοφορεί το βιβλίο του Μιλώντας στην Άννα για τα μαθηματικά.
Επίσης έχει γράψει σχολικά εγχειρίδια και βοηθήματα για τη διδασκαλία των μαθηματικών και της πληροφορικής στη μέση εκπαίδευση.
Συμμετείχε στους συλλογικούς τόμους Ελληνικά Εγκλήματα 2,3,4, H επιστροφή του αστυνόμου Μπέκα (ΕΛΣΑΛ – Καστανιώτης), Είσοδος Κινδύνου (ΕΛΣΑΛ – Μεταίχμιο), Κλέφτες και αστυνόμοι (Ψυχογιός).
Κατά τα έτη 2012 – 2013 συνεργάστηκε ως Παρουσιαστής - Εισηγητής στην τηλεοπτική σειρά της ΕΡΤ «Ο γύρος του κόσμου με 80 βιβλία»
Έχει δημοσιεύσει μελέτες για την διδακτική των μαθηματικών, την πληροφορική στην εκπαίδευση και τη χρήση της αφήγησης και της ιστορίας στη διδασκαλία των μαθηματικών.
Έχει συνεργαστεί με τις εφημερίδες Τα Νέα, Ελευθεροτυπία, Ελεύθερος Τύπος και Καθημερινή.
Έχει μεταφράσει 30 βιβλία από τα Αγγλικά και τα Γαλλικά.
Το 2006 η γαλλική κυβέρνηση του απένειμε τον τίτλο του Chevalier dans l’ Ordre des Palmes Académiques.
Είναι ιδρυτικό μέλος της ομάδας Θαλής+Φίλοι και της Ελληνικής Λέσχης Συγγραφέων Αστυνομικής Λογοτεχνίας.

Συνημμένα αρχεία: